Інклюзія в теорії та на практиці: у Вінницю за досвідом з’їхались інші регіони

Фахівці вишу ділились досвідом із педагогами з різних куточків держави.

У Вінницькому інституті Університету «Україна» вже вдруге відбувся унікальний тренінг. Фахівці вишу ділились досвідом із педагогами з різних куточків держави. Учасники навчань ознайомились із абеткою української жестової мови та навчились ефективній взаємодії з людьми з інвалідністю. Про це дізнавалось Vlasno.info.

Єдиний в області інклюзивний виш уже вдруге організував практичний тренінг. Місцеві фахівці розкрили секрети вдалої взаємодії та комунікації з людьми з інвалідністю та розповіли про базові технології роботи в умовах інклюзивного освітнього простору. На тренінг із інклюзії до Вінницького інституту Університету «Україна» з’їхалися представники шкіл та вишів із різних куточків Вінницької області та держави. Загалом близько 150 осіб. Аби не лише здобути чимало корисних знань, а й навчитись застосовувати їх на практиці.

– Інклюзивна освіта зараз у всіх на слуху», – каже учасниця заходу – представниця Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова Олена Фондю. – Вона вимагає детального вивчення й ознайомлення. Вона стала стимулом того, що ми приїхали в цей заклад почерпнути досвід наших колег, отримати нові знання, розширити своє коло знайомств з людьми, які працюють у цій галузі, які дотичні до цієї теми і поділитися тими знаннями, які маємо ми.

Її колега викладачка Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова Світлана Цимбал зазначила, що вважає Університет «Україна» унікальним вищим навчальним закладом.

– Ми бачили, скільки наукових видань у вас вийшло, монографій, скільки видається статей. Звісно, нам усе це – цікаво, – ділиться Світлана Цимбал.

– Мені дуже приємно, що наш успіх у галузі інклюзивної освіти спонукає колег переймати наш досвід. Вінницький інститут Університету «Україна» є єдиним інклюзивним вищим навчальним закладом у регіоні, – коментує Ганна Давиденко. – Ми вже майже 20 років добросовісно виконуємо нашу соціальну місію забезпечення права людей з інвалідністю на освіту. Для цього ми, зокрема, часто організовуємо різноманітні заходи.

Я щиро радію з того, що нас підтримують наші міжнародні партнери. Ось, до прикладу, цей захід ми організували за підтримки Представництва Фонду імені Фрідріха Еберта в Україні у партнерстві з нашою громадською організацією «Соціальна перспектива». Мета – розширити знання працівників освітньої галузі про інклюзивне навчання, основні педагогічні умови його упровадження, базові методи, прийоми, форми та власне технології роботи в умовах інклюзивного освітнього простору.

Ми запросили педагогічних працівників, що працюють в інклюзивних класах, адміністративних працівників освітньої сфери, психологів, соціальних педагогів, батьків учнів та студентів з інвалідністю, представників громадських організацій та інших зацікавлених осіб. Інтерес виявився настільки великим, що замість запланованого тренінгу для 50 осіб, ми зробили програму для втричі більшої кількості людей.

У програмі навчань – 3 тренінги різного спрямування, об’єднані однією інклюзивною тематикою. Розпочали з ознайомлення із абеткою української жестової мови та вивчили базові вирази. Далі фахівці ВНЗ поділилися власними знаннями та навичками щодо побудови інклюзивного навчального простору в освітньому середовищі. Розповіли про особливості викладання для людей з інвалідністю.

– Ми реалізовуємо великий проект із інклюзивної освіти, – розповідає заступниця директора Вінницького інституту Університету «Україна» Світлана Ілініч. – Ми ділимося інформацією з учителями шкіл, із усіма зацікавленими особами, як працювати з людьми з інвалідністю: як будувати навчальне заняття, як працювати з батьками такої дитини, як навчити її засвоїти ту основну програму, яка визначена Міністерством освіти і науки України. Відповідно, ми підготували матеріал, підготували цікаві презентації, практичний матеріал із завданнями для учасників заходу.

Загалом семінар-тренінг «Інклюзія у сучасному навчальному закладі: практичні аспекти впровадження» тривав близько 8 годин. Окрім навчального процесу для гостей влаштували екскурсію інститутом та презентували книжкову виставку. Авторами більшості видань є співробітники Вінницького інституту Університету «Україна».